• Кількість обчислювальних ядер.
Багатоядерні процесори - це процесори, що містять на одному процесорному кристалі або в одному корпусі два і більше обчислювальних ядер.
Багатоядерність, як спосіб підвищення продуктивності процесорів, використовується з відносно недавнього часу, але визнана найперспективнішим напрямом їх розвитку. Для домашніх комп'ютерів вже існують процесори з 8 ядрами. Для серверів на ринку є 12-ядерні пропозиції (Opteron 6100). Розроблені прототипи процесорів, що містять близько 100 ядер.
Ефективність обчислювальних ядер різних моделей процесорів відрізняється. Але у будь-якому випадку, чим їх (ядер) більше, тим процесор продуктивніший.
• Кількість потоків.
Чим більше потоків - тим краще. Кількість потоків не завжди співпадає з кількістю ядер процесора. Так, завдяки технології Hyper-Threading, 4-ядерний процесор Intel Core i7 - 3820 працює у 8 потоків і багато в чому випереджає 6-тиядерних конкурентів.
• Розмір кеша 2 і 3 рівнів.
Кеш - це дуже швидка внутрішня пам'ять процесора, яка використовується ним як буфер для тимчасового зберігання інформації, що обробляється в конкретний момент часу. Чим кеш більший - тим краще.
Структура не усіх сучасних процесорів передбачає наявність кеша 3 рівня, хоча це не є критичним моментом. Так, за результатами багатьох тестів продуктивність процесорів Intel Core 2 Quadro, що випускалися з 2007 р. по 2011 р. і не мають кеша 3 рівня, навіть зараз виглядає гідно. Правда, кеш 2 рівня у них досить великий.
• Частота процесора.
Тут усе просто - чим вища частота процесора, тим він продуктивніший.
• Швидкість шини процесора (FSB, HyperTransport або QPI).
Через цю шину центральний процесор взаємодіє з материнською платою. Її швидкість (частота) вимірюється в мегагерцах і чим вона вища - тим краще.
• Техпроцес.
Поняття техпроцесу розглядалося в попередньому пункті цієї статті. Чим тонший використано техпроцес, тим більше процесор містить транзисторів, менше споживає електроенергії і менше гріється. Від техпроцесу багато в чому залежить ще одна важлива характеристика процесора - TDP.
• TDP.
Termal Design Point - показник, що відображає енергоспоживання процесора, а також кількість тепла, що виділяється ним в процесі роботи. Одиниці виміру - Вати (Вт). TDP залежить від багатьох чинників, серед яких головними є кількість ядер, техпроцес виготовлення і частота роботи процесора.
Окрім інших переваг, "холодні" процесори (з TDP до 100 Вт) краще піддаються розгону, коли користувач змінює деякі налаштування системи, внаслідок чого збільшується частота процесора. Розгон дозволяє без додаткових фінансових вкладень збільшити продуктивність процесора на 15 - 25 %, але це вже окрема тема.
В той же час, проблему з високим TDP завжди можна вирішити придбанням ефективної системи охолодження (див. останній пункт цієї статті).
• Наявність і продуктивність відеоядра.
Останні технічні досягнення дозволили виробникам, окрім обчислювальних ядер, включати до складу процесорів ще і ядра графічні. Такі процесори, окрім вирішення своїх основних завдань, можуть виконувати роль відеокарти. Можливостей деяких з них цілком вистачає для гри в комп'ютерні ігри, не кажучи вже про перегляд фільмів, роботу з текстом і вирішення інших завдань.
Якщо відеоігри - не головне призначення комп'ютера, процесор з вбудованим графічним ядром дозволить заощадити на придбанні окремого графічного адаптера.
• Тип і максимальна швидкість підтримуваної оперативної пам'яті.
Ці характеристики процесора необхідно враховувати при виборі оперативної пам'яті, з якою він буде використовуватися. Немає сенсу переплачувати за швидкісні модулі ОЗУ, якщо процесор
не зможе реалізувати усі їх переваги.
Важливим моментом, який треба враховувати при виборі процесора, є те, в сокет якого типу він буде
встановлюватися.
Сокет (socket, роз'єм центрального процесора) - це щілинний або гніздовий роз'єм на материнській платі (системній), у який встановлюється процесор.
Кожен процесор можна встановити лише на материнську плату з роз'ємом, що має відповідні розміри, необхідну кількість і структуру контактних елементів.
Кожен новий сокет розробляється виробниками процесорів, коли можливості старих роз'ємів вже не можуть забезпечити нормальну роботу нових виробів.
Для процесорів Intel тривалий час використовувався (і зараз ще використовується) сокет LGA775 (процесори Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Pentium EE, Core 2 Duo, Core 2 Extreme, Celeron, Xeon серії 3000, Core 2 Quad). З початком виробництва лінійки нових процесорів були введені сокети LGA1366, LGA1156, LGA1155 (процесори i7, i5, i3) та ін.
Роз'єми для процесорів від AMD за останні роки також змінилися - AM2, AM2+, AM3 і так далі. Про більш ранні сокети сенсу згадувати немає,
оскільки комп'ютери на їх основі - вже раритет. Хоча, якщо вам цікаво, можете дослідити.
Якщо ви задумали модернізувати старий комп'ютер шляхом придбання продуктивнішого процесора, переконайтеся, що по сокету він підійде до вашої старої материнської плати. Інакше однозначно доведеться замінювати і її.
Як не розгубитися при погляді на характеристики комп'ютера?
Техніка активно розвивається і зараз практично кожна людина може собі купити комп'ютер. Щороку з'являються нові комплектуючі, а самі комп'ютери поступово стають дешевшими. Однак, зайшовши в магазин, можна побачити безліч схожих системних блоків, що відрізняються тільки ціною. І саме тоді перед покупцем постає нелегке завдання – зрозуміти, що означають всі ці характеристики комп'ютера.
Як правило, в прайс-листі вказані безліч значень, які чергуються зі слеш.
Нижче наведено приклад таких характеристик:
Intel core i7 2600k 3.4 / Asus P4PE-2x / DDR +1024 PC850 / HDD 320 Samsung 9600 rpm / Video Asus Radeon AX600 Pro 128 Mb TV-out / DVD + RW NEC / ATX
Якщо більш-менш досвідченому користувачеві цей напис характеристик комп'ютера буде зрозумілим, то новачок не зрозуміє нічого.
По-перше, процесор. Тут вказана його модель, тобто процесор Intel core i7 2600k, тактова частота якого сягає 3400 мегагерц (МГц). Варто зазначити, що корпорація Intel виробляє і безліч інших процесорів. Його конкурентом є процесори AMD. Характеристики у них трохи різняться, але все це відображено в прайс-листі, так що не складе труднощів зрозуміти, який з них потужніше та продуктивніше. Зрозуміло, чим вище якість, тим вище і ціна.
Ноутбуки ж, як правило, комплектуються процесорами Intel Centrino або Pentium M: все залежить від моделі. Втім, останнім часом дуже популярними стали двоядерні і чотирьох ядерні процесори. Кількість ядер буде винесено в характеристики комп'ютера, а іноді і в назву самої моделі, наприклад: Intel Core 2 Duo.
Звичайно, все ще залежить і від того, для яких цілей потрібен комп'ютер. Так, якщо потрібно купити комп'ютер для ігор, то найкращим і відносно недорогим рішенням буде придбання Intel Core2Duo або ж AMD Athlon64 і AthlonX2.
Якщо потрібно комп'ютер для офісу, то варто звернути увагу на Intel Celeron або AMD Sempron. Якщо потрібно найпотужніший комп'ютер, який дозволить виконувати безліч складних завдань одночасно, то буде запропоновано придбати процесори з чотирма або вісьмома ядрами.
Потім, материнські плати.
У прикладі вказано, що комп'ютер має материнську плату від компанії Asus. Варто відзначити, що на випуску материнських плат спеціалізується безліч фірм, так що тут важливо пам'ятати одне – чим краще материнська плата, тим вище на неї буде ціна. Однак, є незмінні вимоги, яким повинна відповідати будь-яка материнська плата.
По-перше, вона повинна бути оснащена слотом PCI, в який встановлюється дискретна відеокарта.
По-друге, дуже бажано наявність чотирьох слотів для оперативної пам'яті DDR3.
По-третє, повинна бути підтримка SATA і як мінімум два PCI-слота.
Сучасні материнські плати оснащені також вбудованими звуковими і відеокартами, що дозволить заощадити гроші на покупці таких, якщо від комп'ютера не вимагається високої продуктивності.
Оперативна пам'ять DDR 1024 PC8500. Це означає, що вона має об'єм в 1024 мегабайта або один гігабайт, а швидкість передачі даних становить 8500 МГц. Останнім часом популярні DDR III, та й ціни на них трохи нижче. Для будь-якого комп'ютера мінімальний обсяг оперативної пам'яті не повинен бути нижче 1 Гб. Варто пам'ятати, що після установки операційної системи частина оперативної пам'яті буде зарезервована самою системою, так що доступний обсяг буде нижче. Чим більше оперативної пам'яті, тим швидше встановлюються і виконуються програми. Також чим більше оперативної пам'яті, тим більше може працювати одночасно програм.
Жорсткий диск. або Жорсткий магніітний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу – «вінчестер» (від англ. winchester) – магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу. У більшості ЕОМ виконує функцію енергонезалежного носія інформації (комп'ютерної пам'яті чи нагромаджувача інформації) з довільним доступом (англ. random access).
Тут важливий не тільки його обсяг, який також вимірюється в Гб, а й швидкість обертання шпинделя. Чим вона вища, тим швидше пристрій буде працювати. Обсяги варіюються від 120 Гб до 5 Тб, так що тут теж варто враховувати всі свої потреби.
Відеокарта Video Asus Radeon AX600 Pro 128 Mb TV-out. Це означає, що виробником пристрою є компанія Asus, а назва моделі - Radeon AX600 Pro. Обсяг її пам'яті складає 128 Мб і є ТВ-вихід. Якщо потрібна потужна відеокарта, то варто звернути увагу на пристрої з 1 Гб пам'яті.
Привід. DVD + RW NEC. Зараз вже не зустрінеш маркування «CD», так як всі моделі вміють з ними працювати. Крім того, є ще й Blu-Ray-програвачі.
ATX (англ. Advanced Technology Extended) – форм-фактор переважної більшості сучасних персональних комп'ютерів-десктопів. Найпоширеніші варіанти – стандарти ATX 1.3 та ATX 2.0.
Розміри плат різних форм-факторів: |
||
Назва розміру |
Розмір в мм |
Розмір в дюймах |
ATX |
305 × 244 |
12 × 9,6 |
XL-ATX |
345 × 262 |
13,5 × 10,3 |
ATX-EXtended |
308 × 340 |
|
E-ATX |
305 × 330 |
12 × 13 |
EE-ATX |
347 × 330 |
13.7 × 13 |
Mini-ATX |
284 × 208 |
11,2 × 8,2 |
Micro-ATX |
244 × 225 |
9,6 × 8,8 |
Flex-ATX |
229 × 191 |
9 × 7,5 |
Mini-ITX |
170 × 170 |
6,7 × 6,7 |
Nano-ITX |
120 × 120 |
4,7 × 4,7 |
Pico-ITX |
100 × 72 |
4 × 2,8 |
Mobile-ITX |
75 × 45 |
2.9 × 1.8 |
Для довідки:
Основні характеристики комп'ютера
(тактова частота, розрядність, обсяг оперативної й зовнішньої пам'яті, продуктивність і ін.)
Процесор
Найважливішою характеристикою процесора, що визначає його швидкодія, є його частота, тобто кількість базових операцій (наприклад, операцій додавання двох двійкових чисел), які робить процесор за 1 секунду. За двадцять із невеликим років тактова частота процесора збільшилася в 500 разів, від 4 Мгц (процесор 8086, 1978 р.) до 2 Ггц (процесор Pentium 4, 2001 р.).
Іншою характеристикою процесора, що впливає на його продуктивність, є розрядність процесора. Розрядність процесора визначається кількістю двійкових розрядів, які процесор обробляє за один такт. Розрядність процесора збільшилася за 20 років в 8 разів. У першому вітчизняному шкільному комп'ютері «Агат» (1985 р.) був установлений процесор, що мав розрядність 8 біт, у сучасного процесора Pentium 4 розрядність дорівнює 64 біт.
Оперативна (внутрішня) пам'ять. Оперативна пам'ять (RAM) являє собою безліч осередків, причому кожний осередок має свою унікальну двійкову адресу. Кожна комірка пам'яті має обсяг 1 байт.
У персональних комп'ютерах величина адресного простору процесора й величина фактично встановленої оперативної пам'яті практично завжди розрізняються. Наприклад, обсяг адресної пам'яті може досягати 4 Гбайт, а величина фактично встановленої оперативної пам'яті буде значно менше - скажімо, усього 64 Мбайт.
Оперативна пам'ять апаратно реалізується у вигляді модулів пам'яті різних типів (SIMM, DIMM) і різного обсягу (від 1 до 256 Мбайт). Модулі розрізняються за своїми розмірами: застарілі модулі SIMM мають 30 або 72 контакти, а сучасні модулі DIMM - 168 контактів.
Довгострокова (зовнішня) пам'ять. Як зовнішня пам'ять використовуються носії інформації різної інформаційної ємності: гнучкі диски (1,44 Мбайт), жорсткі диски (до 50 Гбайт), оптичні диски CD-ROM (650 Мбайт) і DVD (до 10 Гбайт). Самими повільними з них за швидкістю обміну даними є гнучкі диски (0,05 Мбайт/с), а найшвидшими - жорсткі диски (до 100 Мбайт/с).
Плутають оперативну пам'ять з постійною, наявною на жорсткому диску, однак робити цього не можна. Між ними немає нічого спільного. Дані види пам'яті мають абсолютно різне призначення, працюють вони також інакше, відрізняється навіть розшифровка. ОЗП – це динамічна пам'ять, яка вимагає певних витрат електроенергії, і при зникненні живлення всі збережені всередині дані пропадають. Підключення до електрики потрібно також для запису і читання даних на жорстких дисках, флешках. Проте для зберігання інформації на пристроях виносного типу електроенергія не потрібна.
Продуктивність комп'ютера. Продуктивність комп'ютера є його інтегральною характеристикою, що залежить від частоти й розрядності процесора, обсягу оперативної (внутрішньої) і довгострокової (зовнішньої) пам'яті й швидкості обміну даними. Продуктивність комп'ютера не можна обчислити, вона визначається шляхом тестування швидкості виконання певних операцій у стандартному програмному середовищі.
Щоб правильно вибрати процесор, треба звернути на:
- кількість обчислювальних ядер
Багатоядерні процесори – це процесори, що містять на одному процесорному кристалі або в одному корпусі два і більше обчислювальних ядер.
Багатоядерність, як спосіб підвищення продуктивності процесорів, використовується з відносно недавнього часу, але визнана найперспективнішим напрямом їх розвитку. Для домашніх комп'ютерів вже існують процесори з 8 ядрами. Для серверів на ринку є 12-ядерні пропозиції (Opteron 6100). Розроблені прототипи процесорів, що містять близько 100 ядер.
Ефективність обчислювальних ядер різних моделей процесорів відрізняється. Але у будь-якому випадку, чим їх (ядер) більше, тим процесор продуктивніший.
- кількість потоків
Чим більше потоків – тим краще. Кількість потоків не завжди співпадає з кількістю ядер процесора. Так, завдяки технології Hyper-Threading, 4-ядерний процесор Intel Core i7 - 3820 працює у 8 потоків і багато в чому випереджає 6-тиядерних конкурентів.
- розмір кеша 2 і 3 рівнів
Кеш – це дуже швидка внутрішня пам'ять процесора, яка використовується ним як буфер для тимчасового зберігання інформації, що обробляється в конкретний момент часу. Чим кеш більший - тим краще.
Структура не усіх сучасних процесорів передбачає наявність кеша 3 рівня, хоча це не є критичним моментом. Так, за результатами багатьох тестів продуктивність процесорів Intel Core 2 Quadro, що випускалися з 2007 р. по 2011 р. і не мають кеша 3 рівня, навіть зараз виглядає гідно. Правда, кеш 2 рівня у них досить великий.
- частота процесора
Тут усе просто – чим вища частота процесора, тим він продуктивніший.
- швидкість шини процесора (FSB, HyperTransport або QPI)
Через цю шину центральний процесор взаємодіє з материнською платою. Її швидкість (частота) вимірюється в мегагерцах і чим вона вища - тим краще.
- техпроцес
Чим тонший використано техпроцес, тим більше процесор містить транзисторів, менше споживає електроенергії і менше гріється. Від техпроцесу багато в чому залежить ще одна важлива характеристика процесора – TDP (Termal Design Point).
- TDP
Termal Design Point – показник, що відображає енергоспоживання процесора, а також кількість тепла, що виділяється ним в процесі роботи. Одиниці виміру – Вати (Вт). TDP залежить від багатьох чинників, серед яких головними є кількість ядер, техпроцес виготовлення і частота роботи процесора.
Окрім інших переваг, «холодні» процесори (з TDP до 100 Вт) краще піддаються розгону, коли користувач змінює деякі налаштування системи, внаслідок чого збільшується частота процесора. Розгон дозволяє без додаткових фінансових вкладень збільшити продуктивність процесора на 15-25%. В той же час, проблему з високим TDP завжди можна вирішити придбанням ефективної системи охолодження.
- наявність і продуктивність відеоядра
Останні технічні досягнення дозволили виробникам, окрім обчислювальних ядер, включати до складу процесорів ще і ядра графічні. Такі процесори, окрім вирішення своїх основних завдань, можуть виконувати роль відеокарти. Можливостей деяких з них цілком вистачає для гри в комп'ютерні ігри, не кажучи вже про перегляд фільмів, роботу з текстом і вирішення інших завдань.
Якщо відеоігри – не головне призначення комп'ютера, процесор з вбудованим графічним ядром дозволить заощадити на придбанні окремого графічного адаптера.
- тип і максимальна швидкість підтримуваної оперативної пам'яті
Ці характеристики процесора необхідно враховувати при виборі оперативної пам'яті, з якою він буде використовуватися. Немає сенсу переплачувати за швидкісні модулі ОЗУ, якщо процесор не зможе реалізувати усі їх переваги.
Важливим моментом, який треба враховувати при виборі процесора, є те, для установки в сокет якого типу він призначений.
- сокет (socket, роз'єм центрального процесора)
- це щілинний або гніздовий роз'єм на материнській платі, у який встановлюється процесор.
Кожен процесор можна встановити лише на материнську плату з підходящим роз'ємом, що має відповідні розміри, необхідну кількість і структуру контактних елементів.
Кожен новий сокет розробляється виробниками процесорів, коли можливості старих роз'ємів вже не можуть забезпечити нормальну роботу нових виробів.
Для процесорів Intel тривалий час використовувався (і зараз ще використовується) сокет LGA775 (процесори Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Pentium EE, Core 2 Duo, Core 2 Extreme, Celeron, Xeon серії 3000, Core 2 Quad). З початком виробництва лінійки нових процесорів були введені сокети LGA1366, LGA1156, LGA1155 (процесори i7, i5, i3) та ін.
Роз'єми для процесорів від AMD за останні роки також змінилися – AM2, AM2+, AM3 і так далі. Про більш ранні сокети, думаю, сенсу згадувати немає, оскільки комп'ютери на їх основі – вже раритет. Якщо кому все ж таки цікаво – можете провести дане дослідження.
Якщо ви задумали модернізувати старий комп'ютер шляхом придбання продуктивнішого процесора, переконайтеся, що по сокету він підійде до вашої старої материнської плати. Інакше однозначно доведеться замінювати і її.
Якщо при покупці в характеристиках комп'ютера щось не зрозуміло, краще запитати у продавця що вони позначають, це допоможе в майбутньому уникнути неприємних сюрпризів.